(0)31 / 38 131 70  (0)905 247 655
 

Farina MANITOBA 1kg

  • 2.03 € with Tax
  • 1.69 € ex Tax

Weight: 1.00kg

Brand:

Product Code: 3024

EAN: 8005121200515

Availability: In Stock

Info for larger orders
Number of pieces in a carton: 10
manitoba múka
Mäkká pšeničná múka typu "0".

Manitoba je múka z pšenice obyčajnej (Triticum aestivum) pochádzajúca z kanadskej provincie Manitoba. Na odlíšenie od iných, slabších múk sa nazýva „silná“ múka. Sila múky je indikovaná hodnotou koeficientu „W“ meraného Chopinovým alveografom: čím vyššia je hodnota, tým silnejšia je múka. Slabá múka má hodnotu W nižšiu ako 170, zatiaľ čo manitoba má hodnotu W vyššiu ako 350.

Tento druh múky získal svoj názov podľa pestovateľskej oblasti, rozsiahlej provincii v Kanade, kde pôvodne rástla silná, studenému počasiu odolná pšenica: Manitoba, ktorá si zase získala meno od Manitou, duchovnej a základnej životnej sily vyznávanej medzi pôvodným obyvateľstvom.

Hlavnou charakteristikou tejto múky je obsah veľkého množstva nerozpustných bielkovín (glutenín a gliadín), ktoré pri kontakte s tekutinou počas fázy miesenia vytvárajú lepok. Je to teda múka bohatá na lepok a chudobná na škrob. Lepok vytvára húževnatú sieť, ktorá v kysnutých cestách zadržiava kyslé plyny a umožňuje, aby sa výrobok počas pečenia výrazne vyvíjal.

Manitoba je obľúbená v pekárňach, cukrárňach a pizzeriách. Mlyny ju často používajú na „krájanie“ iných múk, čím zvyšujú celkový koeficient W múky. Cesto vyrobené z Manitoby bude pružnejšie a pevnejšie, vhodné na spracovanie špecifického pečiva (francúzska bageta, panettone a pandoro a iné), dlhokysnúcej pizze, ciaccie alebo veľkonočných tvarohových koláčov a tiež špeciálnych cestovín.

Múka z Manitoby sa tiež používa ako základňa na prípravu Seitanu, jedla, ktoré sa vo vegánskej a vegetariánskej strave bežne používa ako zdroj bielkovín.

Hlavnou charakteristikou manitobskej múky je jej pevnosť, ktorá ju v kombinácii s vysokým obsahom bielkovín a značnou absorpčnou schopnosťou vody predurčuje na použitie pri najkomplexnejších receptoch, najmä pri príprave cukroviniek. Vďaka svojej sile a pružnosti je múka Manitoba vynikajúca na výrobu sladkého alebo slaného pandora a panettone, croissantov, koblih, ale aj špecialít, ako je focaccia genovese, dlhokysnuté pizze a niektoré druhy chleba, ako je napríklad francúzska bageta alebo chapati, či Indický chlieb so svojím charakteristickým okrúhlym tvarom, ktorý neurčito pripomína piadinu.

Zloženie: mäkká pšeničná múka typu „0“.
Výživové hodnoty na 100g výrobku: energia 1448kJ / 341kcal, tuky 1g - z toho nasýtené mastné kyseliny 0.22g, sacharidy 70g - z toho cukry 2.5g, bielkoviny 13g, soľ 0.004g .